Przyciemnianie szyb

 

Przyciemnianie szyb redukuje refleksy słoneczne, dzięki czemu zmniejsza zmęczenie oczu, a sama jazda staję się bezpieczniejsza i znacznie bardziej komfortowa. Oklejanie szkła chroni wnętrze samochodu przed zniszczeniem, takim jak płowienie czy inne odbarwienia powstałe w skutek działania szkodliwego promieniowania UV. Przyciemnianie szyb w samochodzie stanowi obecnie niezbędny element tuningu optycznego.

Na rynku znaleźć można szeroki wybór folii przeznaczonych do tego celu. Występują one w wielu kolorach oraz stopniach przyciemnienia. Dzięki temu oklejanie szyb umożliwia nadanie każdemu pojazdowi niepowtarzalnego charakteru i własnego stylu.

Czy przyciemniane szyb jest legalne?

Przyciemnianie szyb to jedna z usług, które mogą budzić kontrowersje. W Polsce nie ma przepisów jasno zakazujących tego procederu. Obowiązujące prawo mówi o tym, że kierowca musi mieć odpowiednie pole widzenia wynoszące 180 stopni.

Taki zapis często jest interpretowany w następujący sposób – w Polsce nie można przyciemnić szyby czołowej i przednich okien bocznych. Przyciemnione szkło przepuszcza bowiem znacznie mniej światła, a więc nie jest w stanie zagwarantować kierowcy odpowiedniej widoczności.

Zgodnie z przepisami szyba czołowa musi cechować się minimalną przepuszczalnością światła na poziomie 75%, a przednie boczne – 70%. Często oryginalne okna są już pokryte folią, która nieco ogranicza dostęp promieni słonecznych do wnętrza, dlatego dodatkowe oklejenie szkła mogłoby doprowadzić do przekroczenia tych limitów.

Przyciemnianie tylnych szyb

Przyciemniamy przede wszystkim szyby tylne, co pozwala na zachowanie większej prywatności pasażerom pojazdu. Działamy w taki sposób, by właściciel auta nie był narażony na poważne konsekwencje w razie kontroli drogowej. Zbyt mocne przyciemnienie szyb przednich bocznych i czołowej wiąże się bowiem z wysokimi mandatami.

Podczas przyciemniania szyb możemy wykonać również dodatkowe usługi. Nakładamy m.in. ceramikę samochodową, która pozwala na zabezpieczenie karoserii auta przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Taki krok pozwala na zachowanie estetycznego wyglądu pojazdu przez lata.